Kawa do ekspresu przelewowego - jaką wybrać?

Kawa do ekspresu przelewowego - jaką wybrać?

Trendy na parzenie ziaren nowoczesnymi metodami nasilają się i słabną, podczas gdy klasyka pozostaje niezmiennie na topie. Stosowane niegdyś, wykorzystywane są również dzisiaj – tradycyjne ekspresy przelewowe wciąż zaskakują użytkowników głębokim smakiem i złożonym aromatem przygotowanych za ich pomocą naparów. Trudno jednoznacznie wskazać rodzaj kawy, który będzie odpowiadał każdemu, ponieważ wszyscy mamy indywidualny gust i odmienne oczekiwania. Jednak istnieją uniwersalne wskazówki, którymi warto się kierować podczas doboru mieszanki do parzenia w ekspresie przelewowym. Skorzystaj z nich, a na pewno się nie zawiedziesz.

Ekspres przelewowy a nuty smakowe

Pamiętajmy, że przyrządzając kawę w ten sposób, nie uzyskamy tradycyjnego espresso z gęstą cremą. Nie oznacza to jednak, że tak przygotowany napar będzie charakteryzował się gorszymi walorami smakowymi czy słabszym aromatem. Smakosze szybko zauważą, że ekspres przelewowy doskonale wydobywa ukryte w ziarnie bukiety. Wpływ na paletę ma oczywiście stopień wypalenia ziaren, dlatego powinien być on jednym z najważniejszych czynników, jakie należy wziąć pod uwagę, wybierając odpowiednią mieszankę.

Jakie gatunki kaw sprawdzą się najlepiej w ekspresie przelewowym?

Do parzenia w takich urządzeniach najlepiej wykorzystać delikatne, jasno palone ziarna. Unikajmy ciemnych, ponieważ ich smak może okazać się zbyt gorzki i mało interesujący, pozbawiony subtelnych nut owocowych, czekoladowych czy kwiatowych, które są charakterystyczne dla jasnych mieszanek. Zastanawiasz się, skąd wiedzieć, jakie posmaki ma konkretna kawa? Podpowiedź może stanowić kraj pochodzenia ziaren oraz ich rodzaj.

Zdecydujmy się na kawy single origin, czyli wyroby wyprodukowane na terenie danego kraju, uprawiane na jednej plantacji. Takie mieszanki pozwolą nam wyczuć smaki oraz aromaty, które są charakterystyczne wyłącznie dla ziaren zebranych i wypalanych na konkretnym obszarze. Przykładem może być brazylijska arabika, odznaczająca się nutami orzechów oraz czekolady. Wielbiciele słodkości zachwycą się ziarnami z Salwadoru o delikatnym posmaku marcepanu. W jasno palonej mieszance z Etiopii wyczujemy natomiast przyjemne nuty owocowe.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl