Rodzaje ziaren kawy

Arabika, robusta czy liberika? Podniebienie smakosza od razu rozpozna, z jakim gatunkiem ma do czynienia. Jeśli chcesz zostać prawdziwym koneserem i wiedzieć, czym różnią się między sobą poszczególne rodzaje ziaren kawy, serdecznie zachęcamy, abyś zapoznał się z przygotowanym przez nas artykułem. Dzięki naszym wskazówkom wybranie idealnej mieszanki stanie się bajecznie proste, a rytuał parzenia i picia małej czarnej jeszcze przyjemniejszy niż zwykle, ponieważ zdobyta wiedza pozwoli Ci błyskawicznie rozpoznać w naparze charakterystyczne dla danego gatunku nuty.

Delikatna arabika

To jeden z najbardziej popularnych rodzajów kawy – stanowi aż 70% światowej sprzedaży! Nie bez powodu znajduje tylu zwolenników. Ta szlachetna odmiana daje nam delikatne i harmonijne, pozbawione kwasowości napary, które charakteryzują się złożonym bukietem smakowo-zapachowym. W zależności od kraju pochodzenia może odznaczać się różnorodnymi nutami: owocowymi, kwiatowymi, korzennymi czy czekoladowymi.

Warto zaznaczyć, iż w arabice kryje się znacznie mniej kofeiny niż w ziarnach rodzaju robusta. Zawartość tego związku na poziomie 1-1,7% sprawia, że kawa z ziaren arabiki nie jest mocno pobudzająca. Jej plantacje znajdziemy przede wszystkim w Brazylii, Etiopii czy Indonezji na terenach górzystych. Natomiast uprawy robusty prowadzone są m.in. Wietnamie, Indiach czy Ugandzie.

Wyrazista robusta

Jeśli cenisz intensywne smaki, z pewnością pokochasz robustę. Na jej złożony charakter składają się nuty kwaskowate, goryczkowe i nieco pikantne. Ponieważ zawiera nawet do 2,5% kofeiny, po jej wypiciu możemy liczyć na spory zastrzyk energii. W odróżnieniu od arabiki ziarna robusty pozwalają na łatwe uzyskanie gęstej warstwy cremy na powierzchni naparu, co jest szczególnie korzystne w przypadku parzenia espresso.

Oryginalna liberika

To rodzaj ziaren, który ma najmniejszy udział w światowej produkcji kawy. Plantacje znajdujące się przede wszystkim w Malezji, Indonezji czy w Afryce Zachodniej są niewielkie, a kawowce tej odmiany uznane są za zagrożone. Liberika to rodzaj ziaren o niskiej zawartości kofeiny. Przygotowane z nich napary są mniej pobudzające niż te, do których wykorzystano arabikę. Odznaczają się one goryczkowym i ziemistym smakiem. Wyraźnie wyczuwalne są również nuty dymno-czekoladowe.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl