Przez część społeczeństwa uznawana jest za napój bogów i spożywana jest codziennie. Inni z kolei nazywają ją czarną trucizną. Jak jest w rzeczywistości? Chociaż kultura picia kawy sięga aż XI wieku, to po dzień dzisiejszy nagromadziło się wokół niej wiele kontrowersji. Zastanawiasz się, dlaczego właściwie warto pić kawę? Jeśli tak, to zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem, w którym wymieniamy jej wszystkie najważniejsze właściwości.
Właściwości kawy
Chociaż maksymalna dawka kofeiny różni się w zależności od organizmu, to nie powinna ona przekraczać od 300 mg do 500 mg kofeiny – dwie-cztery filiżanki. Takie ilości nie powinny mieć szkodliwego wpływu. Działanie kofeiny jest jednak wielokierunkowe, a jej wpływ na organizm nadal nie do końca poznany. Wiele osób sięga po nią przy spadku sił. Wtedy ma ona pobudzać, a według niektórych źródeł, nawet chwilowo zwiększać IQ i pamięć krótkotrwałą. Ma także wspomagać koncentrację, dlatego właśnie tak wielu studentów pije ją podczas nauki do egzaminów.
Jednak kofeina to nie tylko pobudzenie umysłu, ale również zwiększenie tempa przemiany materii. Osobom na diecie nie poleca się jednak stosowania zarówno śmietanki, jak i cukru oraz syropów smakowych, które nie pomagają w uzyskaniu wymarzonej sylwetki. Chociaż nie wykazano jej bezpośredniego wpływu na zdrowie, "mała czarna” to nie tylko kofeina, ale i antyoksydanty oraz flawonoidy. Są to substancje, które mogą zmniejszać ryzyko chorób serca oraz zwiększać łatwość przyswajania składników odżywczych. Napój bogów posiada także sód, wapń, potas i magnez.
To także popularny składnik kosmetyków. Fusy z kawy często stosowane są jako peeling do ciała. Używane regularnie pomagają w poprawie wyglądu skóry, pozbywając się zalegającego martwego naskórka. Ponadto, jest po prostu... pyszna. Odpowiednio zaparzona, z dodatkiem śmietanki czy słodzika jest bardzo smaczna. Nie bez przyczyny powstało tyle wariacji na jej temat. Espresso, cappuccino, macchiato, latte, mocha to tylko kilka z wielu typów kaw, które przypodobali sobie smakosze napoju bogów.